Продавець Адмін-Експерт - сервіс отримання ліцензій та дозволів в Україні розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Кошик
46 відгуків

Адмін-Експерт - сервіс отримання ліцензій та дозволів в Україні

+380 (50) 130-50-20
+380 (99) 037-37-35

Водійські права: процедура отримання і обміну

Водійські права: процедура отримання і обміну

В Україні, згідно із законодавством, керувати транспортними засобами можна лише за наявності національного посвідчення водія (посвідчення водія відповідної категорії (Постанова Кабміну № 340 від 08.05.1993 року «Про затвердження Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами»).

 

Отримання водійських прав

На сьогоднішній день видача прав є однією з найбільш затребуваних послуг, що надаються сервісними центрами Міністерства внутрішніх справ. Щорічно в країні видається кілька сотень тисяч водійських посвідчень. Так, за даними МВС, в 2016 році вперше водійські права отримали 360 256 українців.

Як отримати водійське посвідчення вперше (покрокова інструкція)?

Процедура отримання прав в 2018 році, передбачає проходження чотирьох обов'язкових етапів:

Крок 1. Навчання в автошколі

Від вибору навчального закладу буде залежати якість отриманих теоретичних знань і практичних навичок водіння. Тому до вибору автошколи варто підходити серйозно. Обов'язково уточніть наявність ліцензії МОН та атестата акредитації МВС.

Терміни та вартість навчання на курсах водіння залежать від вибраної категорії транспортних засобів. Для запису в автошколу необхідно подати наступний пакет документів:

- заяву із зазначенням місця проживання та категорії ТЗ

- паспорт (пред'являється особисто) + копія ІПН

- 4 фотокартки розміром 3,5х4,5

- медична довідка

По закінченні курсу навчання здаються внутрішні іспити з Правил дорожнього руху і водіння. Підтвердженням проходження підготовки водіїв є свідоцтво, строк дії якого становить 10 років з дня закінчення курсів.

Крок 2. Проходження медичного огляду

Основною метою медогляду є отримання довідки про придатність до керування транспортним засобом. Без неї отримати права неможливо.

Медичний огляд включає в себе: загальне обстеження спеціалістами медичної комісії, лабораторне і функціональне обстеження (загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, ЕКГ, обстеження гостроти й полів зору, обстеження вестибулярного апарату, визначення групи крові та резус фактора).

Медична довідка, видана із зазначенням хвороби згідно з «Переліком захворювань і вад, при яких особа не може бути допущена до керування відповідними транспортними засобами», є підставою для відмови в отриманні посвідчення водія.

Крок 3. Здача іспитів в сервісному центрі МВС

Прив'язку до прописку (реєстрацію) скасували, тому здати іспит на права в 2018 році можна абсолютно в будь-якому СЦ МВС. При проходженні перевірочного контролю у складі навчальної групи автошколи, тестування проводиться у територіальному сервісному центрі МВС за місцезнаходженням навчального закладу. Всі необхідні документи подаються представниками автошколи, від вас вимагається лише наявність паспорта.

Індивідуальна здача іспитів (окремо від своєї групи з автошколи) передбачає самостійну подання повного пакета документів:

- заява (заповнюється в ТСЦ)

- копія ідентифікаційного коду

- документ, що посвідчує особу

- квитанція про оплату державного послуги

- медична довідка встановленого зразка

- свідоцтво про закінчення закладу з підготовки водіїв

- оригінал та ксерокопію документів про зміну особистих даних (у випадку їх зміни)

Екзаменаційний блок для отримання водійського посвідчення складається з двох частин: теоретичної (20 хвилинне тестування – 20 запитань) і практичної (демонстрація навичок водіння). Якщо ви не вклалися у відведений для тестів час або зробили більше двох помилок – провалений іспит і допуск до практики не отримано. Перездати теорію можна не раніше, ніж через 5 днів, кількість спроб необмежено. На складання практичного іспиту з водіння надається 3 спроби.

Зверніть увагу, що на сайті Головного сервісного центру МВС з'явилася можливість безкоштовно підготуватися до здачі теоретичного іспиту з ПРАВИЛ дорожнього руху для отримання водійського посвідчення. Нові питання тестів з варіантами відповідей можна скачати або пройти в онлайн режимі. Кількість спроб пройти тест — необмежено.

Крок 4. Отримання водійського посвідчення

Права видаються через 5 робочих днів з моменту успішної здачі іспитів. Посвідчення видається особисто під розписку після пред'явлення паспорта. Крім того, співробітники ТСЦ повинні повернути вам свідоцтво про закінчення автошколи, екзаменаційну картку і медичну довідку.

Категорії водійських посвідчень

Згідно п. 3 «Порядку видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, залежно від їх типів і призначення поділяються на категорії: А1, А, В1, В, С1, С, D1, D, ВЕ, С1Е, СЕ, D1E, DE, Т (детальніше-в таблиці).

Який термін дії водійських прав в Україні?

Строк дії національного посвідчення водія становить 30 років і обчислюється з дня його оформлення. Інвалідам та особам, які мають медичні обмеження, права видаються з проставленням відповідної піктограми у графі «Обмеження».

Починаючим водіям після проходження медогляду і здачі іспитів видається тимчасове посвідчення з обмеженим правом керування транспортним засобом — забороняється перевищувати швидкість 70 км/ч. Термін дії перших водійських прав становить 2 роки, після чого здійснюється їх заміна.

Видача постійного посвідчення водія здійснюється без складання іспитів за умови вчинення водієм протягом двох років з дня отримання перше прав не більше 2 адміністративних правопорушень. Якщо за цей період відбулося 3 і більше порушень, обміняти права на постійні можна тільки після складання практичного та теоретичного іспитів в сервісному центрі МВС.

Заміна водійського посвідчення

Відповідно до «Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засоби», заміна водійських прав здійснюється у таких випадках:

- посвідчення непридатне для використання (зіпсовано, не читаються запису)

- змінені особисті дані власника (прізвище, ім'я та по батькові)

- відкриття іншої категорії водійських прав

- отримання посвідчення нового зразка

- права були втрачені або вкрадені

У відповідності з законодавством України порядок обміну водійського посвідчення не передбачає повторну здачу іспитів. Процедура заміни діючих прав проводиться незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування водія. Обмін посвідчення проводиться протягом 5 робочих днів з моменту подання повного пакета документів.

Що робити, якщо права були зіпсовані?

У разі непридатності водійського посвідчення до використання, в тому числі з причини ушкодження або не читання написів, проводиться заміна на нове посвідчення. При отриманні нових водійських прав старе посвідчення вилучається, тому незалежно від зовнішнього вигляду зіпсованого документа його необхідно мати при собі.

Що треба для обміну водійських прав?

- паспорт або інший документ, що посвідчує особу

- водійське посвідчення

- медична довідка

- копії довідки ІПН

Ціна обміну зіпсованих прав в 2018 році становить 201 грн.

Як поміняти водійське посвідчення при зміні особистих даних?

Відповідно до п. 2.26 Інструкції про порядок приймання іспитів для отримання права керування транспортними засобами та видачі посвідчень водія», обмін посвідчення водія у зв'язку із зміною Ф. В. О. власника, в т. ч. після заміжжя, проводиться на підставі документа, що підтверджує таку зміну.

Список документів, необхідних для заміни водійського посвідчення після зміни особистих даних (прізвище, ім'я та по батькові):

- цивільний паспорт

- ідентифікаційний код

- медична довідка + права

- свідоцтво про зміну Ф. В. О.

- свідоцтво про реєстрацію шлюбу

Вартість заміни водійських прав після зміни прізвища, імені, по батькові, а також після реєстрації шлюбу – 201 гривня.

Як відкрити нову категорію прав в 2018 році: порядок заміни посвідчення водія

Кожна категорія надає право на управління певним типом автотранспорту, тому відкриття нової категорії в посвідченні водія — можливість законно водити чергове транспортний засіб. При цьому, старі права вилучаються і замість них видається водійське посвідчення із зазначенням всіх нових категорій.

Згідно з Правилами, щоб відкрити іншу категорію, необхідно пройти курс навчання керування відповідним транспортним засобом. При цьому, для видачі посвідчення водія з відкриттям нижчих категорій достатньо довідки з автошколи про проходження 20-годинного підготовки з керування.

Для отримання прав з новою категорією достатньо здати іспит з водіння ТЗ відповідної нижчої категорії. Але це лише за умови, що останні 12 місяців ви їздили за кермом. Якщо факт керування транспортним засобом (за однією з діючих категорій) підтвердити не можна — доведеться додатково здати іспит на знання Правил дорожнього руху.

Оформлення та видача посвідчення водія з отриманням права на керування транспортними засобами іншої категорії здійснюється при подачі наступного пакету документів:

- заяву встановленого зразка (заповнюється в ТСЦ)

- український паспорт або документ, що посвідчує особу та громадянство

- копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків

- документ, що підтверджує керування транспортними засобами (при необхідності)

- свідоцтво про закінчення курсів з підготовки, перепідготовки водіїв

- оригінал і ксерокопії документів про заміну Ф. В. О. (у разі їх заміни)

- медична довідка про придатність до керування ТЗ

- довідка про проходження 20-годинного курсу навчання

- водійське посвідчення

- квитанції про оплату збору

Вартість заміни водійського посвідчення в Україні в 2018 році становить 227 гривень (при отриманні іншої категорії) або 214 грн. (у разі відкриття нижчої категорії).

Як відновити втрачені або викрадені водійські права?

Перше, що слід зробити при втраті прав – повідомити сервісний центр МВС, а у випадку крадіжки посвідчення — управління Нацполиции. Після вашого звернення співробітниками ТСЦ буде проведена перевірка факту видачі вам раніше водійських прав. Якщо ніяких порушень виявлено не буде, протягом п'яти робочих днів буде оформлено і видано нове посвідчення водія.

Для відновлення водійських прав в Україні в 2018 році необхідний наступний набір документів та довідок:

- паспорт та ідентифікаційний код

- довідка з поліції (у разі крадіжки)

- медична довідка

Який штраф за втрату водійських прав в 2018 році?

Українське законодавство не передбачає штрафних санкцій за втрату посвідчення водія. Однак, за отримання дубліката прав доведеться заплатити близько 200 гривень. Крім того, автовласникам слід пам'ятати, що їзда без водійського посвідчення є правопорушенням і карається штрафом у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів (510 грн.).

Міжнародні водійські права

Міжнародне водійське посвідчення оформляється у вигляді невеликої картонної книжечки, яка є офіційним перекладом національних прав на іноземну мову (англійська, німецька, французька, іспанська та інші мови).

Як поміняти водійські права на міжнародні?

Отримати водійські права міжнародного зразка можна в будь-якому зручному для вас сервісному центрі МВС протягом 5 днів від дня подання повного пакету необхідних документів:

- посвідчення водія (оригінал)

- громадянський та закордонний паспорт

- фотографія 3,5х4,5 см

Водійське посвідчення міжнародного зразка видається на 3 роки і діє за кордоном тільки в поєднанні з українськими правами. При цьому, для оформлення європейського посвідчення водія не потрібно проходити ПДР-тести і здавати водіння.

Повернення після позбавлення водійських прав

Лишение водителей права на управление транспортными средствами осуществляется в соответствии с законодательством. Изъятие водительского удостоверения производится полицейским при наличии оснований полагать, что водителем совершено правонарушение, предусмотренное Кодексом Украины об административных правонарушениях, за которое может быть наложено административное взыскание в виде лишения прав. При этом, срок лишения водительского удостоверения отсчитывается с момента его изъятия.

Как вернуть водительские права после лишения судом?

Відновлення прав після позбавлення здійснюється відповідно до «Порядку тимчасового вилучення посвідчення водія на транспортний засіб та його повернення». Покроково процедура повернення водійських прав після позбавлення виглядає наступним чином:

- пройти медичний огляд (якщо ВУ вилучалося з-за водіння в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння)

- звернутися із заявою в сервісний центр МВС за місцем проживання (права зберігаються там)

- скласти теоретичний і практичний іспити (водіння приймається на ТЗ тієї категорії, яка зазначена в рішенні суду)

Зверніть увагу! Щоб забрати права після закінчення строку позбавлення їх при зверненні в ТСЦ при собі необхідно мати паспорт та постанову суду про позбавлення водійського посвідчення.

 

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner