19 липня Державна архітектурно-будівельна інспекція разом із Державним агентством із питань електронного урядування, Міністерством юстиції України та координатором проектів ОБСЄ в Україні презентували оновлену електронну послугу із подання повідомлення про початок будівельних робіт.
Перша в Україні повністю автоматизована е-послуга – без втручання посадової особи – стосується будівництва, здійснюваного на підставі будівельного паспорту. До нього належить зведення індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових та дачних будинків заввишки не більше двох поверхів (площею не більше 300 м2). Також – господарських будівель та споруд, зокрема, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках.
Минулоріч в Україні було розпочато 51 тисячу будівництв на основі будівельного паспорту. А це – 75% загальної кількості документів декларативного характеру про початок будівельних робіт.
«Сучасні технології дозволили вперше в Україні запустити е-послугу без втручання посадової особини. Дані з повідомлення автоматично потраплятимуть до реєстру, і громадяни, які будують, на 100% будуть захищені від зловживань як з боку державних службовців, так і з боку недобропорядних забудовників. А ДАБІ зможе гарантувати прозорість, швидкість та доступність надання своїх послуг», – відзначив голова Державної архітектурно-будівельної інспекції Олексій Кудрявцев.
Що змінилося?
Електрона послуга зазнала двох новацій. По-перше, відтепер із поданням такого повідомлення внесення даних до Реєстру дозвільних документів ДАБІ здійснюватиметься цілком автоматично – без участі посадовців. Раніше, незважаючи на декларативний характер послуги, такі повідомлення все ще підлягали попередньому розгляду співробітниками відповідних органів влади.
Проте ключове доопрацювання е-послуги полягає у налагоджені електронної взаємодії з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно Мін'юст юсту. Тепер громадянин, заповнюючи відповідну електронну форму, не матиме потреби вносити всі дані про свою земельну ділянку власноруч. Якщо зазначити тільки кадастровий номер і натиснути «Запитати дані», вся необхідна інформація відобразиться у електронною формі повідомлення автоматично.
Таке суттєве спрощення мінімізує можливість із боці громадянина припуститися помилки при заповненні е-форми. А це важливо з огляду на те, що повідомлення про початок будівельних робіт може слугувати підставою для оформлення права власності на об'єкт будівництва, у тому числі – недобудову. Що також немалозначно – електронна взаємодія з реєстром Мін'юст юсту мінімізує ризики махінацій із боці недоброчесних громадян.
«Збільшення кількості онлайн-послуг є одним із пріоритетів державних органів влади. Ми збільшуємо кількісні та якісні характеристики взаємодії всіх реєстрів між собою – не тільки тих, що належать Міністерству юстиції. Крок за кроком ми наближаємося до того, що в майбутньому 90% усіх послуг, які надає держава, будуть електронними. Саме мінімізація спілкування чиновника з громадянами та бізнесом унеможливить будь-яку корупційну складову. Це – світова тенденція. Іншого шляху у нас немає», – зазначила Олена Сукманова, заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації.
Вже доступно 14 електронних послуг у сфері будівництва
Нагадаємо, що Державне агентство з питань електронного урядування разом із Державною архітектурно-будівельною інспекцією та за підтримки координатора проектів ОБСЄ в Україні загалом вже запровадили 14 електронних послуг у будівельній сфері.
«Послуги ДАБІ стали одними з перших в Україні, які наше Агентство перевела в електронний формат. Тепер таких послуг вже понад 50, і всі вони доступні на Урядовому порталі. А до кінця року їхня кількість зросте до 100. Таким чином, у громадян та бізнесу з'явиться більше можливостей не відвідувати державні органи, а отримувати послуги онлайн – швидко, зручно та прозоро», – відзначив Олександр Риженко, голова Державного агентства з питань електронного урядування.
Окрім подання повідомлення про початок будівельних робіт, до цього переліку електронних послуг у сфері будівництва також належать подання повідомлення про початок підготовчих робіт, реєстрація декларації про введення будинку в експлуатацію, а також – ліцензування будівельної діяльності.
Всі зазначені послуги (окрім ліцензування) стосуються об'єктів будівництва, що за класом наслідків належать до класу СС1. А це сукупно – близько 80% усього будівництва в Україні, в тому числі – й приватного. Таким чином, сьогодні громадяни можуть повідомляти як про початок будівництва, так і про його завершення – онлайн.
За словами Джеффрі Ерліха, старшого спеціаліста координатора проектів ОБСЄ в Україні, переведення регуляторних функцій у сфері економічної діяльності у цифровий формат підсилює дотримання принципів належного урядування та сприяє економічному зростанню, що є також складовими комплексного розуміння безпеки у межах ОБСЄ.
Електронні послуги у сфері будівництва доступні на оновленому Урядовому порталі kmu.gov.ua у розділі «Електронні послуги», а також – на сайті електронних сервісів ДАБІ e-dabi.gov.ua.
Джерело - сайт Держархбудінспекції України http://www.dabi.gov.ua