Відповідні рішення було прийнято 15 березня на спільній нараді будівельників, чиновником Мінрегіонбуду та прем'єр-міністра в Кабміні.
Запропоновані забудовниками нормативи пообіцяли розглянути протягом двох тижнів, після чого затвердити з мінімальними правками. За очікуваннями будівельників, нову редакцію ДБН можуть прийняти вже через два-три місяці.
Список змін включає в себе практично два десятки пунктів. Першими «під ніж» пішли явно безнадійно застарілі нормативні вимоги, які, до речі, багато забудовників і так не дотримувалися. Адже жоден РК у популярному нині форматі «місто в місті» сьогодні не можна реалізувати без таких порушень.
«Існуючі норми давно втратили актуальність. Зараз для того, щоб реалізовувати сучасні проекти у відповідності з європейськими принципами комфорту, забудовникам доводиться додатково узгоджувати з Мінрегіоном все, що не вписується в застарілі норми. А це призводить до додаткових тимчасових витрат на реалізацію проекту», — зауважив у розмові з UBR.ua начальник відділу продажів міні-міста Svitlo Park Олександр Панфілов.
При цьому забудовники поспішають заспокоїти потенційних клієнтів: запропоновані зміни навряд чи позначаться на вартості новобудов. Оновлені норми скоріше покликані спростити процеси узгодження будівництва і введення в експлуатацію житлового будинку.
У першу чергу пропонується переписати такі будівельні нормативи:
Будинки без сміттєпроводів.
Зараз заборонено будувати будинки без сміттєпроводів. За новими правилами вони більше не потрібні будуть. А жителям багатоповерхівок запропонують сортувати відходи. Хоча експерти зізнаються, що інфраструктура міст до цього ще не готова.
Деякі з них і зовсім вважають, що норма призведе до відмови від встановлення сміттєпроводів в принципі. Замість цього, біля будинків встановлять контейнери для роздільного збору відходів. Справа потрібна, але поки занадто далеке від вирішення екологічних проблем. Адже сміттєвози все одно сгребут все в одну купу і вивезуть на полігон.
«Чим погані сміттєпроводи? Тим, що забудовники не створюють умов для їх експлуатації? У сучасному якісному сміттєпроводі немає ні шуму від падаючого сміття (за рахунок шумоізоляції), ні запахів (за рахунок систем очищення каналу), ні нагромадження (при своєчасне вивезення сміття) і т. д.», — підмітив UBR.ua заступник керівника департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник.
Відмова від технічних поверхів.
При належній тепло-, гідро - і шумоізоляції дозволять поєднувати стеля квартири та дах будинку. Таким чином звичні горища та технічні поверхи зникнуть з українських новобудов. До того ж мешканці останніх поверхів часто «приватизували» технічне приміщення, роблячи його частиною свого житла. Тепер такий фокус зробити не вийде.
Та й сам девелопер не зможе використовувати технічний поверх з комерційною вигодою — організувати там продаж комор мешканцям великогабаритних речей та інвентарю, вивести необхідну і обслуговуючу інженерну інфраструктуру (бойлерні, насосні, серверні, комунікації) із зручним доступом і експлуатацією.
Дозволять мешканцям самим склити балкони за умови, що отвір одного з відкриваються вікон — не менше 1,2 м (для доступу пожежникам).
Зараз склити балкони і лоджії в будинках з одного сходовою кліткою заборонено, але мешканців це, як відомо, не зупиняє.
«Сьогодні забудовник розробляє загальну концепцію будинку, а потім самі ж покупці самостійно беруться склити свої квартири врозріз не те що концепції будівлі, а і будівельних норм. Так новобудова руками самих мешканців потихеньку перетворюється в «шанхай», — розповів UBR.ua директор з розвитку компанії імперіа нерухомості плюс В'ячеслав Павлов.
Крім іншого, в нові нормативи також включать:
1. Міні-кухні у великих квартирах. Сьогодні кухні-ніші дозволено поєднувати тільки в однокімнатних квартирах (як правило, це так звані смарт-квартири). Це обмеження хочуть зняти.
2. Дозволять поєднувати кухню і вітальню. За нинішніми нормами, в квартирі обов'язково повинна бути «загальна кімната» окремо від кухні. Оскільки, мешканці часто самі зносять стіни і об'єднують кухню і вітальню (так звану студіо), таке планування зможуть робити самі забудовники.
3. Дозволять «опускати» ліфт під землю. У паркінгу та житлової частини будинку буде загальний ліфт.
4. Паркінг під лікарнею. Допускається будівництво паркінгів під лікарнями (крім корпусів з палатами), общепитами, культурними і спортивними установами.
5. Рятувати машину з пожежі — недоцільно. Замість двох виїздів з паркінгу дозволять робити один (протипожежні вимоги підземної стоянки прирівняють до наземним).
6. Паркінг дозволять будувати прямо під житловими приміщеннями. Раніше стоянку від квартир повинен був відокремлювати техповерх. Тепер же, за умови встановлення протипожежного перекриття, теплоізоляції і антивібраційного шару, можна буде обійтися без такого прошарку.
7. Стоянки посунуть ближче до будинків. Наземну стоянку до 10 машин можна буде облаштувати не ближче, ніж за 3 м від будинку (раніше — 10 м).
8. Комори з сигналізацією. Дозволять будувати комірчини на підземних і перших поверхах житлового будинку (якщо висота вище 5 поверхів), за умови установки пожежної сигналізації та автоматичної системи пожежогасіння.
9. Поребрик — геть. Зараз при вході в будинок повинен бути бордюр або сходинка, висотою не менше 15 см. Цю норму приберуть, що дозволить робити вхід у будинок на рівні тротуару.
10. Вбудований дитсадок. До житлових будинків дозволять влаштовувати дитячі навчальні заклади та початкові школи. За умови, що їх обладнують окремими комунікаціями, входом, а територію огородять парканом.
11. Дитячий майданчик на даху. Дозволять облаштовувати дитячі майданчики на дахах будинків (з огорожею).
12. Приберуть норму про обов'язкову наявність господарських майданчиків для вибивання килимів та сушіння білизни. Замість них встановлять сміттєві контейнери.
13. Кафе в/на території житлової забудови. Також дозволять громадське харчування місткістю понад 50 осіб з окремим входом.
14. Продуктові, побутові магазини, заклади громадського харчування, адміністративні приміщення дозволять облаштовувати вище 3-го поверху.
15. Під'їзд пожежних машин. Пожежники повинні мати можливість дотягнутися на сходах до будь-якому приміщенню в будинку. Інше не має значення.
Джерело: ubr.ua